Nowoczesne budownictwo oferuje innowacyjne rozwiązania w przeciwieństwie do tych, które znane nam są z bloków mieszkalnych powstałych w okresie PRL. Obecnie deweloperzy podziemie obiektów mieszkalnych przeznaczają na parkingi dla mieszkańców, zamiast piwnic z kolei powstają komórki lokatorskie. Można by powiedzieć, że zmiana ta jest jedynie na plus wobec kupujących swoje cztery kąty. Jest jednak pewien mankament – bardzo często takich miejsc postojowych oraz komórek lokatorskich jest mniej niż dostępnych mieszkań. To sprawia, że trzeba za nie dodatkowo dopłacić. Ile? Tego dowiesz się w tym artykule.
Jaka jest cena miejsca postojowego w nowoczesnym budownictwie?
Koszt zakupu miejsca postojowego w nowoczesnym bloku mieszkalnym zależny jest od lokalizacji. W centrach miast cena może być bowiem wyższa niż w przypadku budynków, które postawione zostały na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach. Niemniej przeciętnie wartość takiego miejsca postojowego oscyluje wokół wartości 25-35 tysięcy złotych. W Warszawie cena ta z kolei jest odpowiednio wyższa, ponieważ oscyluje wokół 30-45 tysięcy złotych. Chcąc więc cieszyć się miejscem na swój samochód, warto wziąć pod uwagę konieczność doliczenia do mieszkania kilkudziesięciu tysięcy więcej. Nieco inaczej sprawa ma się z miejscami postojowymi naziemnymi, są one bowiem tańsze od swoich podziemnych wersji – ich cena waha się między 10-20 tysięcy złotych.
Ktoś by się spytał, dlaczego takie miejsce postojowego jest takie drogie? Przede wszystkim w centrach miast bardzo trudno o miejsce na parkingu, podczas gdy miejsce postojowe w podziemiach obiektu mieszkalnego zawsze będzie Twoje i zawsze będziesz miał je wolne. Oszczędzasz więc bardzo dużo czasu. Biorąc, jednakże pod uwagę, że kupujesz je na stałe i płacisz tylko raz, cena w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat, nie wydaje się już być taka wygórowana. Jeśli masz auto lub planujesz jego zakup, miejsce postojowe w bloku będzie bardzo dobrą inwestycją.
Ile trzeba zapłacić za posiadanie komórki lokatorskiej?
Podobnie jak sprawa ma się z miejscami parkingowymi, tak samo komórek lokatorskich jest często mniej niż mieszkań w danym obiekcie. Deweloperzy tym samym zyskują więcej miejsca na przygotowanie przestrzeni mieszkalnej. Dlatego też bardzo często, chcąc cieszyć się dostępem do dodatkowej przestrzeni, trzeba wziąć pod uwagę dopłaty do faktycznej wartości kupowanego mieszkania. W jakiej scenie stoją więc komórki? W większych miastach Polski, przeciętnie płaci się około 4-5 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy. Oznacza to, że w celu zakupu całej komórki (która średnio ma powierzchnię 2-3 metrów kwadratowych) trzeba dopłacić kilkanaście tysięcy złotych (12 000 zł – 15 000 zł).
Dlaczego warto zdecydować się na dokupienie takiej dodatkowej przestrzeni? Przede wszystkim dlatego, że zmniejszasz tym samym ryzyko zagracenia mieszkania! W komórce lokatorskiej możesz trzymać na przykład sezonowy sprzęt sportowy, rowery, narty, przetwory w słoikach oraz cokolwiek innego, na co nie mogłeś znaleźć miejsca w swoim mieszkaniu.
Deweloperzy lubią promocje!
Chcąc jak najszybciej sprzedać wszystkie mieszkania, bardzo często deweloperzy dają promocje właśnie na miejsca postojowe oraz komórki. Ba! Nierzadko okazuje się, że musisz jedynie zapłacić za samo mieszkanie, podczas gdy wskazane tutaj benefity dostajesz darmowo, jako dodatek. O ile darmowy benefit nie jest tak częsty, o tyle obniżenie faktycznej ceny parkingu czy komórki zdarza się częściej. Warto śledzić oferty deweloperów, ponieważ promocje mogą przyjmować bardzo atrakcyjne wartości!
Czy warto zdecydować się na zakup miejsca postojowego lub komórki?
To wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli nie masz wielu przedmiotów, a masz samochód – warto wybrać miejsce postojowe. Z kolei brak samochodu, z kolei posiadanie wielu sprzętów sportowych może przekonać Cię do zakupu komórki. Niemniej warto zdecydować się na któreś z tych rozwiązań – nawet jeśli samemu nie będziesz korzystał z dodatkowej przestrzeni do przechowywania przedmiotów czy parkingu, możesz czerpać benefity z ich udostępniania swoim sąsiadom!