Wybór wykonawcy systemowych ścianek działowych do komórek lokatorskich, boksów w garażu wielostanowiskowym jest wyzwaniem dla niejednego inżyniera, kierownika budowy czy projektanta. Ze względu na coraz większą popularność stalowych ścianek ażurowych zasadne wydaje się pytanie, który wyrób będzie spełniał oczekiwania inwestora oraz użytkownika wydzielonych pomieszczeń.
Żeby użytkownik mógł cieszyć się przez długi czas bezawaryjnością boksu czy komórki ważne jest, aby podczas procesu produkcji były zachowane wysokie standardy jakości.
Aby tak było istotne są dwie kwestie – jakość materiałów oraz odpowiedni nadzór nad poszczególnymi etapami powstawania produktu. Okazuje się, że można w prosty sposób sprawdzić czy dostawca oferuje produkt pochodzący z pewnego źródła.
Liczące się zakłady produkcyjne mają wdrożone procedury przyjmowania materiałów z których wykonują gotowe produkty zgodnie z obowiązującą normą, co mogą potwierdzić odpowiednim certyfikatem (np. DIN EN ISO 3834). Dzięki temu możemy mieć pewność, że stal z którego wykonywane są systemowe ścianki działowe jest z pierwszego gatunku. Tylko w takich wypadkach huta wydaje certyfikat materiałowy na dostarczaną stal. Taki certyfikat może być elementem dokumentacji powykonawczej gotowego wyrobu.
Aby wyrób posiadał odpowiednie parametry techniczne istotne jest, żeby podczas jego powstawania była zapewniona kontrola wykwalifikowanego personelu. Firmy produkcyjne ze stabilną pozycją na rynku zatrudniają inżynierów mających odpowiednie umiejętności oraz wiedzę techniczną. CERTYFIKAT Zakładowej Kontroli Produkcji jest wystawiany firmom, które spełniają te oraz wiele innych wymagań mających wpływ na jakość gotowego produktu.
Co warto sprawdzić?
– Czy zakład produkcyjny, w którym powstał produkt posiada CERTYFIKAT ZKP i ma wypracowane procedury potwierdzone CERTYFIKATEM np. DIN EN ISO 3834.
– Czy data certyfikatu materiałowego z centrum serwisowego huty nie jest zbyt odległa (wiele miesięcy lub ponad rok) w stosunku do momentu otrzymania gotowego produktu. Może to wskazywać, że firma która wyprodukowała materiał użyła stali pozagatunkowej lub o niższych parametrach.
Na co uważać?
– Sama deklaracja posiadania Zakładowej Kontroli Produkcji nie potwierdzona certyfikatem nie gwarantuje, że wyrób będzie posiadał odpowiednie właściwości użytkowe.
– Huta dostarcza stal o grubości zgodnej z zamówieniem. Blacha stalowa o kilkanaście procent cieńsza (np. 0,46mm zamiast 0,5mm) nie mieści się w normie. Taka różnica świadczy o tym, że producent oszczędza na materiale. Takie praktyki znacząco obniżają jakość produktu.